DOLAR 18,8309 0.01%
EURO 20,1940 -0.09%
ALTIN 1.134,490,29
BITCOIN 4340090,87%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Suç ve Ceza ile Farklı Dünyaları Aralayın

Suç ve Ceza ile Farklı Dünyaları Aralayın

ABONE OL
Ocak 27, 2022 18:43
Suç ve Ceza ile Farklı Dünyaları Aralayın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Suç ve Ceza, uzun yıllar boyunca dünya genelinde çok sayıda dile tercüme edilmiş yegane Rus edebiyatı eseridir. Roman, ilk olarak Rus Habercisi Vremya isimli bir edebiyat dergisinde 1866 tarihinde parça parça yayımlanmıştır. Küresel anlamda her ülkenin okunması gereken kitaplar listesinde kendisine yer bulan roman, günümüzde hala popülerliğini kaybetmemiştir. Bu nedenle okuyucular hala sıklıkla Suç ve Ceza ana fikri nedir, yazarı kimdir ve Suç ve Ceza kaç sayfa gibi soruların yanıtlarını araştırmaktadır.

Suç ve Ceza Konusu

Suç ve Ceza konusu ile okuyucunun kendi içerisine yönelmesini ve etik değerlendirmeler yapmasına neden olur. Kitabın ana karakteri olan Rodion Romanoviç Raskolnikov, hukuk eğitimi gören ve bir yandan da fakirliğin pençesinde genç bir adamdır. Bir gün toplumun menfaati için borç aldığı tefecinin öldürülmesi gerektiğini düşünür ve harekete geçer. Okuyucular, bu noktadan sonra Raskolnikov’un işlediği cinayetler ile ahlaki ikilemlerin arasında kendisini bulur.

Suç ve Ceza Yazarı Kimdir?

Kitabı okumak isteyen çok sayıda insanın aklına ilk gelen sorulardan biri şüphesiz Suç ve Ceza yazarı kimdir olmaktadır. Roman, 1866 tarihinde kıymetli Rus yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski tarafından yazılmıştır. Dostoyevski’nin ikinci yazarlık dönemi olarak da bilinen olgunluk döneminde kaleme alınmıştır.

Dostoyevski, 11 Kasım 1821 tarihinde Rusya’nın başkenti Moskova’da dünyaya gelmiştir. Ünlü yazar, 60 yaşında iken 9 Şubat 1881’de dünyaya gözlerini yumdu. İlk eserinin 1846 tarihinde yazdığı İnsancıklar olduğu bilinmektedir. Çarlık Rusya, devlet aleyhinde tavırları olduğunu ileri sürerek Dostoyevski’nin idamına karar vermiştir. Ancak kendisi af kararıyla kurtularak Sibirya’ya sürülmüş ve bu şekilde yazarlığının ikinci dönemi başlamıştır.

Suç ve Ceza Ana Fikri Nedir?

Suç ve Ceza ana fikri son derece derindir. Bu nedenle roman ile alakalı birden çok açıdan çözümleme yapmak mümkündür. Öncelikle bir eylemin amacı iyi ise bu durum eylemi iyi yapar mı sorusu irdelenir. Felsefe tarihinde de sıklıkla sorulan bu sualin yanıtı okuyucuya bırakılır. Aynı zamanda Suç ve Ceza analiz olarak okuyucunun karşısına dünya üzerindeki olumsuzluklara ve haksızlıklara her daim karşı çıkmayı çıkarır. Kişiler, ne olursa olsun her daim dimdik ayakta olmalıdır.

Suç ve Ceza Yasaklı Mı?

Tarih boyunca çok sayıda kıymetli kitap otoriteler tarafından zararlı olarak nitelendirilip yasaklanmıştır. Suç ve Ceza eleştirisi de bu anlamda yapılmış olup bir dönem yasaklı hale gelmiştir. Rusya da 1866 tarihinde yayımlanan ve dünya genelinde büyük çapta yankı uyandıran bu romanın gerici olduğuna kanaat getirmiş ve bu nedenle yasaklamıştır. Buna ek olarak Polonya da Suç ve Ceza’yı kötümser olarak yaftalamış ve depresif ruh hali yansıttığı gerekçesi ile bir dönem yasaklanmasını istemiştir. Ancak günümüzde Suç ve Ceza yasaklı değildir ve dilenen şekilde okunabilir.

Suç ve Ceza Neden Okunmalı?

Suç ve Ceza, bundan yaklaşık 150 sene önce yazılmasına rağmen hala en çok satan kitaplar arasında ve dünya genelinde farklı ülkelerde kitap raflarında kendisine yer bulmaktadır. Milyonlarca insanın okuyup beğendiği romanı okumak için çok sayıda sebep bulunur.

Dostoyevski, son derece kıymetli ve donanımlı bir yazardır. Aynı zamanda Suç ve Ceza romanını da büyük ustalıkla yazmıştır. Kitabı okurken siz de kendinizi karakterlerin yerine koyacak ve onlar gibi hissederek olaylara kapılacaksınız.

Suç ve Ceza, edebiyatın yanı sıra felsefe açısından da büyük önem taşır. Roman boyunca okuyucular, suçlulara karşı farklı bir bakış açısı geliştirir ve empati yeteneğini ilerletir. Eylemler ve nedenleri başta olmak üzere suçlu ve suçsuz, iyi ve kötü kavramları hakkında detaylı düşünmenizi sağlar.

Suç ve Ceza Hakkında Bilgiler

Suç ve Ceza toplamda 2 cilt ve 687 sayfadan oluşur. Romanın yazarı Dostoyevski, yazar olmak için askeri kariyerini bir kenara bırakmıştır. Kendisi aslında Askeri Mühendislik Akademisi’nden mezun olmuştur.

Kitabın ana karakteri olan Raskolnikov’un ismi parçalanmış ve bölünmüş anlamlarını taşımaktadır. Dostoyevski, bu ismi seçerek 17. yüzyıldaki Rus Ortodoks Kilisesi içerisindeki anlaşmazlıklara da referans vermiştir. Yazar, esasen Katolik olmak ile birlikte kitaplarında ortodoksluğa dair bu tip eleştirilere yer verir. Suç ve Ceza, dünya genelinde 25’i aşkın film uyarlamasına sahiptir.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.