DOLAR 18,8309 0.01%
EURO 20,1940 -0.09%
ALTIN 1.134,490,29
BITCOIN 4340090,87%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ödüllü Kitaba Sahip Olmak İsteyenler İçin Bir Başyapıt: Harry Potter ve Felsefe Taşı
  • Gerçek Magazin
  • Gündem
  • Ödüllü Kitaba Sahip Olmak İsteyenler İçin Bir Başyapıt: Harry Potter ve Felsefe Taşı

Ödüllü Kitaba Sahip Olmak İsteyenler İçin Bir Başyapıt: Harry Potter ve Felsefe Taşı

ABONE OL
Mart 30, 2022 05:33
Ödüllü Kitaba Sahip Olmak İsteyenler İçin Bir Başyapıt: Harry Potter ve Felsefe Taşı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyaca ünlü Harry Potter serisinin ilk eseri olan kitap J. K. Rowling tarafından kaleme alınmıştır. 1997 yılında yayınlanan eser fantastik kurgu alanında dünyada en sevilenler arasında yer aldı. Filmi de çekilen Harry Potter ve Felsefe Taşı 1999 yılında Türkiye’de ilk olarak Dost Kitabevi tarafından basılıp 2001 yılında ise Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlandı. Nestlé Smarties Hikâye Ödülü sahibi olan Harry Potter ve Felsefe Taşı aynı zamanda saygın Britanya Kitap ödülü ile de taçlanmıştır. 2001 yılına 5 milyondan fazla satmış olan eser 275 sayfadır.

Harry Potter ve Felsefe Taşı Konusu

Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabı dünyada çok satan serinin ilk kitabıdır. Harry Potter karakteri ile tanışmamızı sağlayan eserde Harry Potter’ in hayatı ve büyücülük okuluna geçişi anlatılır.

Annesi ve babasının ölümü sonrasında teyzesinin yanında yaşayan Harry burada pek de iyi bakılmaz. Her gün ona gelen mektupları saklayan eniştesi evin her tarafından gelen mektuplar sonrasında ailesi ile beraber evi terk eder. Sonrasında evi ziyaret eden büyücülük okulu bekçisi Harry’nin okuma bilmediği için kitapları okuyamadığını anlar. Harry Potter annesi ve babası hakkındaki gerçekleri öğrenir ve büyücülük okuluna kayıt olur. Burada bulunan 3. Kat ise öğrencilerin geçişi için yasak olan bölgedir.

Bir gün Harry Potter yasağı deler ve burada bulunan felsefe taşına ulaşır. Felsefe taşına sahip olanlar ise sınırsız bir güce kavuşmaktadır. Okul süresince Harry Potter’ın yaşadıklarını konu alan eser sonrasında ise okulun kapanışı ile beraber ise hüzne boğulur. Herkes ailesinin yanına giderken Harry Potter’ in gidecek bir yeri yoktur.

Dünyada çok satanlara giren çocuk kitabı aslında yazar tarafından kaleme alınırken yetişkin kitabı olarak basılmıştır. Bunun ile beraber günümüzde yetişkinler de serinin eserlerini ve filmlerine ilgi göstermektedir.

Harry Potter ve Felsefe Taşı Hakkında

Harry Potter karakteri ile okuyucunun tanışmasını sağlayan ve serinin ilk kitabı olma özelliğine sahip olan Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabı tüm dünyada en çok satanlar listesinde yer aldı. Serinin tamamı ise milyon satarak yazarının ise milyon dolarlara sahip olmasını sağladı.

Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabı ülkemizde ile olarak 1999 yılında basılmış olup 2001 yılında yapılan çeviri ile daha çok ilgi gören kitap sadece ülkemizde değil dünyada en çok satan olmuştur.

Harry Potter karakterinin ana özelliklerini ve doğuşunun okuyucuya anlatıldığı eser de aslında yetişkin kitabı olarak hazırlanmış olup sonrasında ise çocuk kitabı olarak yayınlandı.

Kolaylıkla okunan ve sürükleyici bir özelliği bulunan eser, kitabın kahramanı olan Harry Potter ve büyücülük okuluna okuyucuyu da katmaktadır.

Yazar J. K. Rowling Hakkında

Birçok farklı yazı denemesi olmasına karşın hiç birini yayınlamayan yazar tamamlanmış olan iki romanını da kimse okumanda yok etmiştir. Aldığı eğitimler sonrasında iyi bir işe sahip olarak hayatını sürdürürken çocukluk yıllarından itibaren sahip olduğu tüm yetenek ve hayaller ile yazmaya devam etti. İşinden ayrılarak evlilik yapan ve kısa süre sonrasında boşanan yazar sonrasında ise Harry Potter karakterine can kattığı kitabı yazmaya başladı. 1965 yılında dünyaya gelen yazar Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabını ise 32 yaşında okuyucu ile buluşturdu.

Yazar serisinin yayınlanacağını ve onu zengin edecek bir eserin yayınlanacağını da elbette o günlerde bilmiyordu. Harry Potter ve Felsefe Taşı günümüzde sadece çocukların değil yetişkinlerin dünyasını da ele geçiren özel bir serinin sahibidir. Kitap serisi 400 milyona ulaşan bir tiraja sahip olmak ile beraber filmleri de yayınlanmıştır.

Harry Potter serisinin filmleri de en çok izlenen filmler arasında yer almaktadır. Tüm dünyada birçok dile çevrilerek okuyucu ile buluşturulan eserin günümüzde lisanslı olarak da birçok farklı baskısı da sunulmaktadır.

Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının sonrasında Harry Potter ve Sırlar Odası kitabı ile buluşan okuyucu Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, Harry Potter ve Ateş Kadehi eserleri de birer yıl ara ile basıldı. Üç yıllık ara sonrasında ise Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı eseri basıldı. Harry Potter ve Melez Prens ve Harry Potter ve Ölüm Yadigârları ise ikişer yıl ara ile yayına sunuldu.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.