Ana sayfa YAŞAM İki ili ayırıyor… Girişi Eskişehir çıkışı Bolu

İki ili ayırıyor… Girişi Eskişehir çıkışı Bolu

89
0
İki ili ayırıyor... Girişi Eskişehir çıkışı Bolu
İki ili ayırıyor... Girişi Eskişehir çıkışı Bolu

Yaklaşık 100 metre yüksekliğindeki bir dağın içinde yer alan Düden Mağarası’nın girişi, Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesine bağlı Beyyayla Mahallesi’nde bulunuyor.

Bin 300 rakımlı bölgedeki bu mağara, Eskişehir ile Bolu’yu birbirine bağlıyor.

İHA’nın haberine göre 450 metre uzunluğunda ve ortalama 10 metre boyunda olan çift katlı mağaraya Eskişehir’den giren Bolu’ya Bolu’dan giren de Eskişehir’e çıkıyor.

Ayrıca İç Anadolu Bölgesi ile Karadeniz Bölgesi’ni ayıran doğal güzelliğin içinden akarsu da geçiyor.

İlkbahar aylarında artan su seviyesi yaz aylarında ise düşüyor.

MAĞARANIN GİRİŞİ ESKİŞEHİR ÇIKIŞI BOLU”

Bölgeyi avucunun içi gibi bilen Fehmi Ulu konuyla ilgili olarak Düden’i gezmeye gelenleri sık sık karşıya geçirdiğini söyledi.

Ulu, “Düden; kireç taşı, mermer, likit ve sarkıtlardan oluşan doğal bir mağaradır. Gezmeye gelenleri, yürüyüş yapmak isteyenleri mağarada gezdirdim. Buranın uzunluğu 450 metre ve içinden su geçiyor. Mağaranın içindeki su seviyesi ilkbaharda yüksek oluyor. Bu aylarda ise ayaklar ıslanmadan dağın diğer tarafına geçilebilir. Burası son sınır, dağın diğer tarafı Bolu oluyor. Düden Mağarası’nın giriş yeri Eskişehir sınırı, çıkış yeri Bolu sınırı oluyor. Yani dağın arkası Bolu tarafı oluyor” diye konuştu.

Kavurucu sıcaklığa rağmen adeta doğal bir klimayı andıran Düden Mağarası’nın turizme kazandırılmasını isteyen Ulu, “Buranın ışıklandırılması için gerekli müracaatlar yapıldı ama ne hikmetse değerlendirmeye alınmadı. Bölgede muazzam bir mesire alanı da var. Buraya piknik yapmaya ve bu doğa güzelliğini seyretmeye gelen çok oluyor” dedi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here