DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 3072481,91%
İstanbul
15°

PARÇALI BULUTLU

17:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Küresel ısınmayı sınırlamak insanlığın devamlılığı için şart

Küresel ısınmayı sınırlamak insanlığın devamlılığı için şart

ABONE OL
Aralık 20, 2021 12:30
Küresel ısınmayı sınırlamak insanlığın devamlılığı için şart
0

BEĞENDİM

ABONE OL

andemiyle birlikte insanlığın daha fazla farkına vardığı iklim krizi ve küresel ısınmanın olumsuz sonuçları yeryüzündeki tüm toplumlar üzerindeki baskısını hissettiriyor. Dünyadaki doğal kaynaklardan bugüne dek neredeyse sınır tanımadan faydalanan insanoğlu, artık attığı her adımı iki kere düşünmek zorunda. Bireyler ve kurumlar; insanlığın ve yeryüzünün devamlılığı için küresel ısınmanın 1.5 dereceyle sınırlanması gerektiğine dikkat çeken bilim insanlarının uyarılarını artık kulak ardı edemiyor. Bu hedefe ulaşmak için herkesin atabileceği bazı adımlar var.

 

Hisar Okulları bu bilgilerin ışığında; 25. Yılı onuruna geçen yıl başlattığı konferans dizisine geleceği merkezine alarak, 2021/2022 akademik yılında da devam ediyor. Hisar Okulları İnovasyon Merkezi liderliğinde, “Hisar Konuşmaları: Artık İşin Aslını Konuşalım” teması ile düzenlenen dizinin ilk konuğu Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton. 

Vinton, sürdürülebilirlik konusunu kapsamlı olarak ele alacak

Luisa Vinton Kasım ayında Glasgow’da gerçekleşen ve kritik önem taşıyan COP26 İklim Değişikliği Konferansına dair izlenimlerini paylaşacak. Vinton aynı zamanda sürdürülebilirlik konusunu tüm alt başlıkları ile ele alarak Birleşmiş Milletler’in yürütmekte olduğu kapsamlı çalışmalara da değinecek. Sürdürülebilirlik alanında çeşitli çalışmalar yürüten Lise İngilizce Bölüm Başkanı Ned Entrikin ve COP26’ya katılmış 12. sınıf öğrencisi Hazal Kara konferansa katkı sağlayarak, konuk Louisa Vinton’a ilgi çekici sorular yöneltecek.

 

Konferans dizisi bu yıl geleceğe dair tartışmaları bir adım daha ileri götürecek

Konferansın bu yıl geleceğe dair tartışmaları bir adım ileriye götürerek; yeryüzü, insanlık ve diğer tüm canlılar için sürdürülebilir bir sistem yaratmak üzere mevcut sorunları masaya yatırmak, çözüm önerilerini ve neler yapılabilir sorularını tartışmayı amaçlıyor. Hisar Okulları; Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın bir girişimi olan Global School Programının bir üyesi olarak, bu konferans serisi ile başta öğrenciler ve eğitmenler olmak üzere tüm toplumda BM Küresel Kalkınma Hedefleri (UN-SDG) ile ilgili farkındalık yaratmayı istiyor.

 

Louisa Vinton Hakkında:

Mayıs 2021’de UNDP’nin Türkiye’deki Mukim temsilcisi olarak görevine başlayan Vinton, Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Bürosu’nun kapsadığı bölgede 30 yılı aşkın tecrübeye sahip bir kalkınma uzmanı. Vinton, UNDP’nin istihdam yaratımı ve girişimcilik, mesleki eğitim, kamu hizmetlerinin sunumu, yerel ve bölgesel ekonomik kalkınma, toplumsal cinsiyet eşitliği, insan hakları, sel önleme, doğa koruma, enerji verimliliği, iklim dayanıklılığı, kriz önleme ve çatışma sonrası toparlanma alanlarındaki girişimlerinin liderliğini başarıyla üstlenmiştir. Cornell Üniversitesi Rus Çalışmaları bölümünde lisans eğitimini, Michigan Üniversitesi Tarih bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Vinton; İngilizce dışında, Hırvatça, Almanca, Lehçe ve Rusça dillerinde günlük konuşmalarını sürdürebilecek kapasiteye sahip.

 

Hisar Okulları’nın eğitim modeli bilim, mühendislik, sanat ve tasarım alanlarını kapsıyor

Hisar Okulları kurulduğu ilk günden bu yana, dünya ile rekabet edebilen öğrenciler yetiştirmek üzere; bilim, mühendislik, sanat, tasarım gibi farklı alanların ilişkilendirildiği bir eğitim modeli ve akademik program sunuyor. Okul; en küçük yaşlarından başlayarak, her düzeydeki öğrenciler için ilgi alanları doğrultusunda deney ve gözlem odaklı bilgi ve beceri edinme fırsatları yaratıyor. Bu becerilerle donanmış öğrenciler yaşam yolculuklarına, sorun belirleme, çözüm üretme ve bu çözümleri sebatla uygulamaya koyma tecrübesiyle başlıyorlar. 979 mezunu ve 1520 öğrencisiyle Hisarlılar ülkemize, dünyaya ve insanlığa faydalı olmak için düşünüyor ve çalışıyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.