9. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülü Yarışması’nın kazananları belli oldu!

ABONE OL
Şubat 23, 2022 09:37
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yurtbay Seramik, bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri’nde, genç yetenekleri “Öze Dönüş” mottosu ile cesaretlendirerek içlerindeki keşfetme duygusunun büyüsü ile bambaşka bir bakış açısının kapısını aralayarak -en önemlisi sınırlandırmadan- doğanın binbir hâli ve tonunun seramik karo tasarımının konusu olabileceği vurgusunu yaptı. Özdeki anlam arayışının tasarım ve seramikle buluşma heyecanına ortak oldu.

“Öze Dönüş” temalı seramik karo tasarım yarışması aracılığıyla seramik sektörüne ve eğitimine katkıda bulunma, yaratıcı fikirleri destekleme, özgün ve üretilebilir tasarımları ortaya çıkarma, seramik sektöründe özgün ve yenilikçi tasarımları sınırlandırmadan düşünmeye teşvik eden bir platform sunma fikri ile yola çıkıldı. Birbirinden güzel ve farklı projelerin yer aldığı platforma 363 proje katılım sağlayarak yarışma kurallarına göre değerlendirildi. 6’sı ödüle layık görülen, toplamda 9 kişinin dereceye girdiği yarışmada birbirinden yetenekli gençler projelerinin değerlendirilmesi fırsatını yakaladı. Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin mimarlık, güzel sanatlar, görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarımı, sanat ve tasarım ile mühendislik fakültelerine bağlı mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerinde öğrenim gören ön lisans, lisans veya lisansüstü (yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora) öğrencilerine açık olan yarışmaya, www.dogadansanatasentasarla.com üzerinden 2823 ön başvuru yapıldı; Türkiye ve KKTC genelinde 150 farklı üniversiteden 63 farklı ekip dahil olmak üzere 347 öğrenci katıldı.

Seramik karo yarışması kapsamında sektörün tasarım anlayışına katkıda bulunan, farklı ve yenilikçi fikirlere sahip, kalıpların dışına çıkma özgünlüğü gösterebilen ve tasarım trendlerini yakalayabilen, tasarımcı olma yolunda ilerleyen, akademik hayatlarına devam etmekte olan ve ilgili bölümlerde okuyan genç yetenekler; kendilerini ifade edebilecekleri, seramik dokusu ve tasarımın estetik doğasını “Öze Dönüş” mottosu ile keşfe çıktıkları bu sürece bireysel ve ekip çalışmalarıyla katılım gösterdi. Jüri üyeleri de evrensel ve estetik ile malzeme bağlamında özgünlük, tasarımın mekânda ifade edilişi gibi niteliklere odaklanarak, teknik detaylar çerçevesinde yarışma kriterlerine göre projeleri incelediler.

“Öze Dönüş” teması ile kalabalık kentler içine hapsolan yaşamlar sorgulanıp doğayla bütünleşik tasarım anlayışının sınırları irdelenirken, jüri üyeleri ise Prof. Dr. Ayşegül İzer (MSGSÜ Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi), Hakan Helvacıoğlu (Hakan Helvacıoğlu Design Co. Kurucusu), Hasan Şahbaz (Seramik Sanatçısı / Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi), Mevce Çıracı (Fields Kurucu Ortağı), Prof. Dr. Sevim Çizer (Seramik Sanatçısı / İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi) idi.

Eser sahipleri, toplamda 37 bin 500 TL para ödülünün sahibi olacak. Yarışma ödül grubu projelerine ise ayrıca Unicera 2022 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda, Yurtbay Seramik standında sergilenme imkânı sağlanacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.